Materjalide piisavus

Probleem

Tootmises võivad tekkida seisakud või viivitused, kui vajalikud materjalid ei ole õigel ajal olemas. Sageli jäävad tellimused hiljaks või tehakse neid “igaks juhuks”, mille tulemusel kas jääb tootmine toppama või seotakse liigselt kapitali. Laoseisude, tarneajadade ja tegeliku vajaduse vaheline koordineerimine on keeruline.

Lahendus

Loome analüüsid, mis toovad esile materjalide hetkeseisu, ajaloolise kasutuse ja eeldatava vajaduse tuleviku prognooside põhjal. Seome andmed tellimuste, tootmisgraafikute ja tarnijate tarneajalooga. Loome visuaalse vaate, kus on näha, millised materjalid võivad muutuda kitsaskohaks ning millal oleks vaja uusi tellimusi teha.

Tulemused

Materjalid on õigel ajal ja õiges koguses olemas. Tootmine töötab katkematult, tellimusi ei tehta üleliia ning väheneb vajadus viimase hetke tellimuste või kalli ekspresstarnete järele. Kapitali kasutus paraneb ning laoseisud on optimeeritud.

Materjali hinnamuutused

Probleem

Materjalide hinnad võivad kõikuda kiiresti ja mõjutada oluliselt toodete omahinda ning ettevõtte kasumlikkust. Tihti märgatakse hinnatõusu alles siis, kui marginaalid juba kannatavad. Hinnamuutuste mõju ei ole süstemaatiliselt analüüsitud ega seotud hinnastamisotsustega.

Lahendus

Ehitame lahenduse, mis jälgib materjalide hinnaliikumisi tarnijate ja materjalitüüpide lõikes ning võrdleb neid ajalooliste keskmistega. Seome need muutused omahinna ja müügihindade analüüsiga, et oleks võimalik hinnata, millal peaks hinda korrigeerima. Vajadusel lisame hoiatuste loogika, kui hinnatõus jõuab kriitilise piirini.

Tulemused

Ettevõte suudab hinnamuutustele kiiresti ja andmepõhiselt reageerida. Müügihindade korrigeerimine saab olla proaktiivne, mitte tagantjärele. Marginaalide kontroll paraneb ja hinnastrateegia saab toetuda reaalsetele kuludele, mitte kõhutundele.

Materjali varude analüüs

Probleem

Liigne materjalivaru seob kapitali, tekitab hoiustamiskulusid ja suurendab aegumise või vananemise riski. Samal ajal võib puudulik varu põhjustada tootmisseisakuid või tarneraskusi. Sageli puudub terviklik ülevaade sellest, kui palju materjali on laos, kui kaua see seal seisnud on ja kas varu on proportsioonis tegeliku vajadusega.

Lahendus

Loome analüütilise vaate, mis koondab materjalide laoseisud, kasutusstatistika, tellimustsüklid ja prognoositava vajaduse ühtsesse aruandesse. Analüüsime varude vanust, seisuaega, liikumiskiirust ja katkestuste riske. Soovi korral seome info ka tootmise või müügi prognoosidega, et hinnata, millal ja kui palju materjali oleks vaja juurde hankida.

Tulemused

Ettevõte saab vähendada seismajäänud ja aeguvat varu, vabastada käibevahendeid ning vähendada kulusid. Samas ei teki tootmise seisakuid ega tarnete hilinemist. Varude juhtimine muutub tasakaalustatumaks ja toetab efektiivset tootmisahelat.